ADD THE SLIDER CODE HERE

niedziela, 25 września 2011

Cena miedzi mówi co dzieje się z gospodarką

Poniżej dzienny wykres kontraktu na miedź. Widać na nim że zjazd zaczął się już w poniedziałek o wiele wcześniej niż na giełdach. W zależności od wyrysowanej formacji warto wejść na giełdę jak tylko kontrakty zaczną odbijać do góry. kontrakty na miedź są silnie wyprzedane, również nasz KGH ma niskie wartości.

Poniżej porównanie naszej giełdy do kontraktów w perspektywie 10 lat.
Chyba oczywiste jest jaki wykres jest podążającym. Więc aby dobrze znać notowania Wig20 oraz KGH należy śledzić wykres HG.F, bo on decyduje o kierunku naszej giełdy.
Interesująco wygląda porównanie KGH z kontraktami na miedź HG.F. Już był wcześniej sygnał że miedź spada a nasze kontrakty nie podążały za cenami miedzi światowymi.
Ciekawe czy ktoś to wcześniej wykorzystał i zarobił nie małe pieniądze na spadkach KGH.
Dlatego śledzę wykres i zaznaczyłam większy ruch powrotny na kontraktach. Jeśli RSI spadkowe zostanie przebite to powinniśmy zobaczyć duże odreagowanie spadków.

sobota, 24 września 2011

FW 20

Na wykresie 1h widać zaznaczyłem dwoma liniami fałszywe wybicie, przypuszczam że nie jeden inwestor w środę był ustawiony na wzrosty, gdy przyszły złe dane a Azja jako pierwsza zaczęła pikować to w Polsce zaczęła się paniczna wyprzedaż a waluty biły nowe szczyty. Wykres bardzo dobrze to oddaje. MACD dał sygnał kupna na wykresie 1h, więc jest możliwe jakieś  odreagowanie w  poniedziałek.
W piątek inwestorzy zaczęli odrabiać straty ale raczej będzie ciężko wrócić do konsolidacji.

PKN Orlen analiza techniczna

Giełda w ostatni czwartek zrobiła nam psikusa i mocno zanurkowała. Ponieważ znaczne grono inwestorów zagrało na wzrosty byliśmy świadkami panicznej wyprzedaży gdy uświadomili sobie że to jeszcze nie ten moment na odreagowanie spadków. Bez 2 zdań mamy Bessę ale w czasie rajdu na dół są odreagowania. Poniżej wykres na PKN widać znaczny pik w dół jak i odreagowanie. Pytanie co dalej, myślę że teraz gdy tak wielu inwestorów poparzyło się i znowu wszyscy obstawili spadki możemy doświadczyć odbicia jakie mogłoby być jeszcze w środę. Z resztą tak znaczne spadki niosą ze sobą atrakcyjne ceny.
Na dziennym wykresie widać klin i wybicie dołem, Wysokość spadku już się zrealizowała szkoda tylko że to nastąpiło tak gwałtownie. Jeśli grać na wzrosty to tylko do ostatniego wsparcia, które obecnie jest oporem. Czy giełda będzie na tyle silna aby wrócić do klina lub go przełamać. Cuda niekiedy się zdarzają. Raczej nie ma dobrych danych makroekonomicznych. Gospodarki raczej powoli upadają.

wtorek, 20 września 2011

PKN Orlen analiza techniczna

Dzisiaj zakupiłem kontrakty na PKN Orlen. Sprzedałem 1 obligację Ganta, uważam że obligacje spółek dweloperskich mogą być obarczone znacznym ryzykiem w porównaniu z innymi walorami.
Oceniam potencjał wzrostów spółki na 38 do 39.5

niedziela, 18 września 2011

KGH analiza techniczna

Miedź wygląda interesująco na wykresie 1h. Kurs dobił do 170 zł i się załamał. Strzałką zaznaczyłem słabość kursu, szkoda że nie dobił do końca linii oporu. Takie zachowanie świadczy o słabości. RSI był na bardzo wysokim pułapie 70% i się załamał CMO również dał sygnał sprzedaży. Jednakże na wykresie RSI widać przebicie trendu spadkowego i obecnie RSI jest powyżej zaznaczone na wykresie. Istnieje niebezpieczeństwo zjazdu kursu do 155zł.
Aby lepiej zrozumieć wykres 1h poniżej 15min wykres aby jeszcze bliżej przyjrzeć się w jakim kierunku kurs ma ochotę polecieć. Jeśli w poniedziałek nie zostanie obroniony kurs ok 165zł to z dużym prawdopodobieństwem spadniemy na ok 160zł.  Tam znajduje się 1 ważniejsze wsparcie.

Teraz rozpatrzmy kurs w szerszej perspektywie na początek wykres 4h. Widać że RSI nie został przebity a zatrzymał się na oporze. CCI znajduje się w strefie wykupienia.
Na wykresie dziennym widać że nie jest już tak tragicznie jak jeszcze parę dni temu. Raczej nie widzę możliwości do zejścia poniżej 155zł. Tę cenę uważam za dobry moment do wejścia. Na wykresie jest możliwych kilka scenariusze zgodnie z zasadą ilu inwestorów tyle możliwości. Moim celem jest tylko określenie kierunku bo tak naprawdę nie jest możliwe określenie dokładnie co się stanie. Ale na RSI widzę pozytywny wykres a TRIX jest w trendzie wzrostowym. Dlatego plan jest taki że jak zobaczę RSI  w interwale 1h na wykupieniu wchodzę w KGH bo niżej już nie będzie.
Oczywiście w trendzie długoterminowym obowiązuje (póki co) SPADEK.

PGE analiza techniczna

Pge wygląda bardzo ciekawie na wykresie 1h widać silne wykupienie na RSI ale jeszcze nie ma sygnału sprzedaży. Jeśli rynek będzie silny to kurs może się wybić z konsolidacji. Bardzo silny opór przy 20zł.
Na wykresie dziennym widać że istnieje duża szansa na wybicie. Jak to odnieś do wykresu powyżej? Możliwy lekki spadek dla ochłodzenia wskaźników i szybki atak. To oznaczałoby że giełda pójdzie wyżej. Dlatego polecam przeanalizowanie inne walory z indeksu Wig20. Formacja widoczna poniżej jest wzrostowa.
Osobiście boję się zainwestować we wzrosty gdy na wykresie 1h widzę takie wykupienie. Dlatego wstrzymuję się z decyzją do czasu wyjaśnienia. Możliwy 2 wariant w poniedziałek wysokie otwarcie i presja sprzedaży, która zniesie kurs do 18.5 i tam być może będzie warto zainwestować. Zobaczymy.

piątek, 16 września 2011

20 najbardziej drogich słów

Dzisiaj chciałbym opisać coś niezwiązane z giełdą. Wiadomo znaczna część internautów zarabia za pośrednictwem blogów lub innych stron internetowych. Wiadome jest że większość zarabia na reklamach kontekstowych googla. Dlatego bardzo ważna jest optymalizacja słów kluczowych na których najwięcej zarobimy. Poniżej spis 20  najdroższych słów, które warto mieć na swojej stronie internetowej.

Po więcej szczegółów zapraszam do źródła http://www.wordstream.com/blog/ws/2011/07/18/most-expensive-google-adwords-keywords. Osoby zainteresowane tematyką SEO na pewno znajdą ciekawe informacje.

czwartek, 15 września 2011

Analiza KGH oraz RCSCRAOPEN

Jednak dzisiaj byliśmy świadkami euforii. Inaczej nie mogło być, gdy USA zakończyły się z dużym plusem. Poniżej dzienny wykres RCSCRAOPEN, na  którym widać, że jednak kurs zanurkował. STS wykupione a RSI znajduje się w kanale wzrostowym, dopóki go nie przebije dołem to będziemy mieli trend wzrostowy na razie korekta ostatnich wzrostów.
KGH ładnie do góry aż szkoda że wczoraj zamokłem, należało odkupić , była okazja, nie skorzystałem tym bardziej że był klin wzrostowy co raczej sygnalizuje silne wybicie czego byliśmy świadkami. Opór na RSI został przełamany i raczej przebijemy poziom 170zł.  Ciekawie wygląda dzienny wykres według RSI trend spadkowy został przełamany i widać że linia wspiera się na dawnym oporze. Wychodzi mi ok 190-200 co raczej trudno mi w to uwierzyć. Najbliższe sesje pokażą czy taki scenariusz jest w ogóle możliwy.

środa, 14 września 2011

sytuacja na GPW

Chciałbym przedstawić wykresy walorów, którymi się interesuję.
Certyfikaty mają ochotę polecieć do góry.

wtorek, 13 września 2011

Ciężkie czasy dla posiadaczy akcji

Przez jakiś czas trzymałem akcje z nadzieją że może trend się odwróci w tym przekonywali mnie niektórzy komentatorzy i znawcy giełd. Jednakże postanowiłem wyprzedać się bo raczej jesteśmy w nowej fali spadkowej, która nie wiadomo jak nisko nas zaprowadzi, tym bardziej że coraz głośniej mów się o bankructwie Grecji. Cóż jak Grecja już ogłosi bankructwo i najlepiej opuści strefę Euro wówczas będzie możliwe znaczne odbicie. Na razie to liczę na kolejne spadki. Dzisiaj udało mi się odrobić część strat na spekulacyjnym zagraniu na kontraktach KGH oraz PGE. Część pieniędzy przerzuciłem już wcześniej na obligacje oraz na lokaty. Zamierzam skupić się na spekulacji kontraktami, gdyż nie muszę wykorzystywać własnych pieniędzy.
  Sytuacja  na miedzi robi się ciekawa. Jednakże istnieje ryzyko dalszych spadków a dzisiaj widzieliśmy tylko powrót. FW20 jeszcze nie zrealizował formacji spadkowej.

Certyfikaty na spadek ropy nadal trzymają się górnego ograniczenia. Chciałbym odkupić po 180 ale czy to będzie możliwe???
A dolarowi przydałby się lekki odpoczynek np po 3.05
A tak naprawdę o wszystkim zadecydują kontrakty na miedź. Przy okazji warto porównać z cenami naszego KGH.

poniedziałek, 12 września 2011

RCSCRAOPEN

Dzisiaj zamknąłem pozycję na certyfikatach. W końcu po znacznych stratach portfel zaczyna odrabiać. Istnieje możliwość dalszych wzrostów, co widać na wykresie kontraktów na ropę ale dolar bije rekordy i w każdej chwili może się załamać a certyfikaty na wykresie 1h nie wyglądają za dobrze. Dlatego postanowiłem chronić nieliczne zyski i zamknąć kontrakty z myślą odkupienia po niższej cenie. Na wykresie 1h widać silne wykupienie ale na wykresie dzienny jest silny potencjał. Oceniam obecną sytuację 50/50.  Czy dobrze zrobiłem sprzedając tak szybko certyfikaty? Zobaczymy już na dniach.


Więcej na temat certyfikatów można poczytać na stronie gpw: http://www.gpw.pl/certyfikaty_strukturyzowane?page=701

niedziela, 11 września 2011

Czy już jest tanio na giełdzie

Na stronach parkiet.com w artykule http://www.parkiet.com/artykul/1094434_Wyceny-sie-obnizyly---ale-czy-wystarczajaco-.html autor artykułu przedstawia obecną sytuację na giełdzie według średniego wskaźnika C/Z. Ciekawe rozważania, nie będę się rozpisywał tylko zapraszam do zapoznania się z rozważaniami autora.

czwartek, 8 września 2011

Wymiana walut online

Dzisiaj chciałbym przedstawić ciekawy projekt online Walutomat.pl - wymiana walut w Internecie.
Wiemy dobrze że banki posiadają wysokie spready, więc warto zainteresować się innymi formami wymiany walut. Poza tradycyjnymi kantorami ostatnio pojawiło się w internecie kilka ciekawych rozwiązań.I tak:


Co to jest Walutomat?

Walutomat to serwis, w którym możesz wymieniać waluty z innymi ludźmi, pomijając kantory i banki. Pozwala to na oszczędności sięgające 2-3% w stosunku do tradycyjnych sposobów wymiany walut.
Na stronie głównej można sprawdzić ile można zaoszczędzić.

Koszty:

Walutomat pobiera prowizję od wartości zrealizowanego zlecenia w wysokości 0,2%. Oznacza to, że wymiana 1000 złotych kosztuje 2 złote.

Jak to działa??

Nie będę się rozpisywał o sposobach wpłat i wypłat, gdyż jest to bardzo przejrzyście wyjaśnione na stronie serwisu. Po zarejestrowaniu można zobaczyć opis krok po kroku. Dlatego jeśli jesteś zainteresowany wymianą walut online to zapraszam do zarejestrowania się. Nawet jeśli na chwilę obecną nie potrzebujesz takiego serwisu mimo to zachęcam do zapoznania się z serwisem, gdyż w przyszłości może okazać się bardzo przydatny.

Jeśli spłacasz kredyt w innej walucie to ponosisz znaczny koszt. Zapraszam do zapoznania się ze stroną http://spred.pl/, gdzie możesz porównać koszty. Niektóre banki pobierają haracz między 7-9% co jest wręcz nieporozumieniem. Inaczej nie da się tego nazwać.

niedziela, 4 września 2011

KGH vs HG.F

Dzisiaj chciałbym przedstawić wykres miedzi oraz kontraktów na miedź HG.F. Bardzo łatwo jest nałożyć na siebie 2 wykresy za pośrednictwem serwisu stooq.pl. W zakładce wykres na dole strony internetowej można wpisać interesującą nas spółkę do porównania. Warto porównywać różne wykresy, ponieważ można znaleźć interesującą dywergencję lub zależność. Po pierwsze kontrakty na miedź mówią czy gospodarka rozwija się czy nie. Giełda spada jeśli gospodarka przestanie się rozwijać. A spadek kontraktów na miedź da nam sygnał czy wchodzimy w nową bessę. Czyli że warto pozbywać się akcji mimo dużych strat.

Na wykresie powyżej widać pewne porównanie ale kontrakty zachowują się gorzej i właściwe są już w trendzie spadkowy. Kolejne szczyty na kgh nie dawały potwierdzenia na kontraktach.

Już wcześniej pisałem że KGH załamie się ponieważ było dużo sygnałów sprzedaży. Teraz na wykresie tygodniowym widać potwierdzenie i raczej nie wierzę w nowe wzrosty. Niektórzy blogerzy wierzą we wzrosty też chciałbym aby były ale z analizy wychodzi mi to raczej CZARNO.
Szkoda że nie wykorzystałem swoją analizę.

Kontrakkty na miedź wyglądają znacznie lepiej i o dziwo mają ogromną szansę na duże wzrosty to by oznaczało że gospodarka będzie się rozwijać. Czy jest szansa na ożywienie gospodarcze w najbliższym czasie, mało prawdopodobne. Ale możliwe. Na wykresie widać że kontrakty zatrzymały się na oporze i raczej ciężko im się wybić i powoli opadają w dół.
Dla przykładu podaję również roczne porównanie cen kontraktów na srebro oraz kgh. Obiło mi się gdzieś że na jakimś kursie z inwestowania ktoś opowiadał że kgh jest skorelowane z cenami srebra. Pamiętajmy że kgh jest ważnym producentem tego surowca.
Zachęcam do porównań wykresów.