Dzisiaj chciałbym wyjaśnić podstawy inwestowania na GPW. Nie każdy spekuluje na giełdzie, większość ludzi tylko słyszało o akcjach i nie wie jak inwestować lub boi się nie znanego.
Do inwestowania wystarczy nawet kilkaset złotych nawet lepiej bo wtedy możesz się podszkolić nie ponosząc wielkich strat a gwarantuje Ci że kwestią czasu będzie że stracisz. Pamięta giełda jest w cyklach i bardzo ciężko jest wyłapać koniec hossy lub bessy. Tylko nieliczni to potrafią. Statystycznie większość drobnych inwestorów traci na giełdzie więc bardzo istotna jest Twoja edukacja.
Na początek musisz wybrać biuro maklerskie. Proponuje takie, które posiada najniższą prowizję. Obecnie jest to X-Trader Brokers. Ale nie musisz się kierować tylko prowizją. W tamtym roku XTB jeśli dobrze pamiętam zajeło 2 miejsce w rankingu biur maklerskich a w tym roku bodajże 5. Na dzień dzisiejszy furorę robi biuro maklerskie Alior Banku. Odradzam inwestowanie poprzez mBank. Wiele razy system wieszał się i nie mogłem składać zleceń co w istotnych momentach jest bardzo ważne. Mimo to posiadam tam rachunek i korzystam tam tylko z wielkich IPO.
Oczywiście poza prowizjami jest wiele innych istotnych czynników decydujących o biurze maklerskim ale każdy inwestor może interpretować inaczej. Np. system transakcyjny, obecność biura w mieście zamieszkania lub miłą obsługę. Dla mnie po wielu latach inwestowania liczą się tylko 2 "zmienne" dla moich inwestycji. Dostępność i łatwość systemu transakcyjnego oraz koszty ponoszenia inwestowania.
Jak już otworzysz rachunek maklerski musisz znaleźć narzędzie, które ułatwi Ci inwestowanie oraz uczyni Cię bogatym albo co równie istotne nie zbankrutujesz.
Większość inwestorów korzysta z popularnych programów dla inwestorów jak MetaStock. Oczywiście w Internecie możesz znaleźć więcej programów ale MetaStock na chwilę obecną jest najpopularniejszym. Dane pobierzesz np z http://bossa.pl/notowania/daneatech/metastock/
Analizy techniczne możesz robić na takich stronach jak www.stooq.pl lub http://bossa.pl/notowania/wykresy/
Polecam czytanie wiadomości na popularnych stronach dla inwestorów: www.pb.pl www.bankier.pl www.money.pl http://inwestycje.pl/ www.parkiet.com.pl No i oczywiście od czasu do czasu zaglądaj na forum, ponieważ możesz dowiedzieć się dlaczego twoje akcje spadają lub idą do góry. Właśnie na forach możesz dowiedzieć się w jakie firmy warto inwestować.
Staraj się regularnie zaglądać na strony większości biur maklerskich z tego powodu, że maklerzy tych instytucji publikują analizy spółek, również są prezentowane analizy techniczne. Więc możesz nauczyć się bardzo dużo od profesjonalistów.
Staraj się czytać fachową literaturę dotyczącą inwestowania oraz gazety, magazyny branżowe i co najważniejsze śledź na bieżąco blogi poruszające tematykę inwestowania. Bardzo dużo jest blogerów i łatwo ich znaleźć poprzez wyszukiwarkę www.google.pl lub bezpośrednio poprzez spis blogów na najpopularniejszych platformach blogowych.
Zapraszam do zapisania się na darmowy kurs inwestowania na: http://rewolucjawinwestycjach.pl/.
Poniżej ich zestawienie obecnych biur maklerskich:
* zlecenia z limitem ceny (Limit),
* zlecenia po cenie rynkowej (PCR),
* zlecenia po cenie rynkowej na otwarcie (PCRO),
* zlecenia po każdej cenie (PKC),
* zlecenia z warunkiem minimalnej wielkości wykonania (Wmin),
* zlecenia z warunkiem wielkości ujawnianej (WUJ),
* zlecenia z limitem aktywacji (LimAkt),
* zlecenia z oznaczeniem ważności do końca sesji (DZIEŃ),
* zlecenie z oznaczeniem ważności do pierwszego wykonania (WiN),
* zlecenie z oznaczeniem ważności wykonaj lub anuluj (WuA).
Jeśli czegoś nie wiesz lub nie rozumiesz to nie bój się zadzwonić do swojego biura maklerskiego z prośbą o wytłumaczenie. Ich obowiązkiem oraz w interesie jest aby wszystko Ci wytłumaczyć.
Jak już opanujesz podstawy składania zleceń i oswoisz się ze swoim biurem maklerskim i zdobędziesz podstawową wiedzę na tema inwestowania. następnym krokiem jest zapoznanie się ze zleceniami warunkowymi automatyzującymi transakcje ale to już innym razem. W niedalekiej przyszłości opisze automatyczne transakcji. Należy tu podkreślić że nie wszystkie biura udostępniają automatyczne(warunkowe) zlecenia.
0 komentarze:
Prześlij komentarz